Radca prawny uznawany jest za jeden z zawodów zaufania publicznego. Radca prawny to osoba posiadająca wykształcenie prawnicze, która odbyła aplikację a następnie zdając egzamin zawodowy uzyskała stosowny tytuł potwierdzający kwalifikacje zawodowe.
A zatem kiedy możemy zwrócić się po pomoc do radcy prawnego?
Z pomocy radcy prawnego warto skorzystać w każdym przypadku gdy potrzebujemy konsultacji w zakresie drobnych spraw związanych chociażby z zawarciem umowy, wyjaśnieniem pewnych zapisów umownych, bądź odnośnie obowiązujących przepisów prawnych a także w przypadku spraw bardziej skomplikowanych dotyczących chociażby przysługującego odszkodowania z tytułu doznanej szkody. W braku kompleksowej wiedzy w zakresie danej dziedziny nawet z pozoru prosta sprawa może okazać się sporym problemem, przy czym konsekwencje mogą być dla nas znaczące. Nie warto zwlekać do czasu gdy problem stanie się poważny i wówczas znacznie trudniej będzie znaleźć korzystne rozwiązanie. Warto po pomoc do fachowca zwrócić się niezwłocznie, gdyż wówczas istnieje duża szansa, że problem zostanie rozwiązany pomyślnie.
W czym może nam pomóc radca prawny?
Przede wszystkim radca prawny w pierwszej kolejności dokonuje analizy problemu prawnego, z którym do niego przychodzimy, poprzez wnikliwą analizę dokumentacji oraz wysłuchanie klienta i jego stanowiska. Wówczas radca prawny dokonuje oceny stanu faktycznego w kontekście obowiązujących przepisów prawa. Wskazuje również na możliwe rozwiązania danego problemu. Radca prawny wskazuje na przysługujące prawa i obowiązki, może prowadzić w naszym imieniu negocjacje ugodowe, a gdy zdecydujemy się na postepowanie przed sądem radca prawny udziela pomocy w skompletowaniu niezbędnej dokumentacji procesowej, sporządza pozew oraz inne pisma procesowe jak również reprezentuje nas w sądzie.
Dlaczego warto skorzystać z pomocy radcy prawnego?
Radca prawny może reprezentować nas w postępowaniu sądowym. Radca prawny jest osobą kompetentną, żeby udzielić klientowi pomocy z zakresu różnych spraw cywilnych, odszkodowawczych, karnych, gospodarczych czy pracowniczych.
W większości spraw udział radcy prawnego, bądź adwokata nie jest obligatoryjny. Warto jednak mieć świadomość, że pomoc doświadczonego prawnika może być nieoceniona w przypadku dosyć skomplikowanej procedury sądowej z punktu widzenia osoby niemającej na co dzień styczności z prawem. Radca prawny wskaże jakie prawa i obowiązki przysługują nam w danej sprawie, udzieli pomocy w sporządzeniu pism na etapie postępowania sądowego, a następnie oceni szanse na wygraną przed sądem.
Należy również zaznaczyć, że radcę prawnego obowiązuje tzw. „tajemnica zawodowa”, co oznacza, że klient może mieć do niego pełne zaufanie, gdyż wszelkie przekazane przez niego informacje muszą zostać zachowane przez radcę prawnego w tajemnicy.
W jaki sposób dokonać wyboru odpowiedniej kancelarii?
W przypadku wyboru kancelarii do prowadzenia określonej sprawy warto zwrócić uwagę na specjalizację kancelarii. Prawo jest bardzo szeroką dziedziną i większość kancelarii określa dziedzinę w zakresie której posiada doświadczenie i jest w stanie w sposób profesjonalny zająć się sprawą.
Zatem jeśli np. prowadzimy spór z ubezpieczycielem w zakresie wypłaty odszkodowania z tytułu skutków gradobicia w sadzie, warto szukać pomocy w kancelarii posiadającej doświadczenie w tym zakresie, która zajmuje się takimi sprawami na co dzień. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że uzyskamy profesjonalną pomoc doświadczonych w tym zakresie osób, co zdecydowanie zwiększy nasze szanse na wygraną z ubezpieczycielem.